Cytaty z książek,  recenzja książki

„ŻYCIE MIMO WSZYSTKO” HALSZKA WITKOWSKA

ROZMOWY O SAMOBÓJSTWIE
Bardzo chciałam przeczytać tę książkę, ponieważ temat ten jest mi osobiście bliski.
Przyznam, że musiałam dłuższą chwilę przerobić w sobie to co z niej wyniosłam.

Samobójca uważa siebie samego za problem dlatego znika. Nie chce aby inni mieli z nim problemy. To szokujące i niestety prawdziwe.
To nie jest absolutnie lektura lekka, łatwa i przyjemna. Jest genialna i wstrząsająca zarazem, ale to co najważniejsze ukazuje jak pomóc osobom, które bezwzględnie potrzebują pomocy.
Rozmowa jaką przeczytamy na kartach tej książki jest do bólu szczera, naturalna i mimo wszystko kojąco.
Mowa o śmierci, ale i o życiu mimo wszystko. I to właśnie spodobało mi się najbardziej.
Ukazanie, że możemy pomóc, gdy ktoś nie widzi sensu, aby dalej żyć.
Pani Halszka wykazała się ogromną wrażliwością i zrozumieniem psychiki osób, które znalazły się w bardzo krytycznej sytuacji.
Naprawdę chylę czoło przed Jej chęcią pomocy i ogromem pracy jaki włożyła w tak naprawdę ratowanie innych.
Autorka podjęła się bardzo trudnego i ważnego tematu.
O samobójstwach i próbach samobójczych nie bardzo chcemy rozmawiać, słuchać czy pisać.
To temat tabu, bardzo niewygodny i często pomijany.
Dlaczego ?
Sądzę, że dlatego, iż boimy się śmierci, rozmowy o niej i nigdy nie jesteśmy na nią przygotowani.
Tym bardziej, gdy ktoś popełni samobójstwo lub spróbuje odebrać sobie życie.
A nie zastanawiamy się co się musiało wydarzyć, że ktoś nagle postanowić odebrać sobie życie, bo to wydało mu się najbardziej sensownym rozwiązaniem.
Te osiemnaście rozdziałów tworzy zbiór spostrzeżeń, porad, wskazówek. Porusza bardzo ważne wątki i tematy, których nigdzie jeszcze nie spotkałam.
Będzie rozdział poświęcony tabu wokół samobójstw; jak zrozumieć samobójstwo; statystyki; stereotypy i przekonania związane z samobójstwem; o samobójstwach dzieci i młodzieży, o samobójstwach w dobie internetu; o samobójstwach studentów, czyli osób, które wkraczają w dorosłe życie; o samobójstwach mężczyzn.
Rozdział dotyczący samobójstw lekarzy weterynarz zupełnie mnie zaskoczył. Jest to grupa najbardziej zagrożona kryzysem samobójczym.
Dlaczego ? Dowiecie się jak przeczytacie tę książkę.
Samobójstwa seniorów i związany z tym ból, często bieda i ta cholerna samotność.
Autorka podczas swoich badań zapoznała się z ogromną ilością listów samobójców, ponad siedemset i to co z nich wypływa jest porażające.
Z listów bije ogromny ból i wielka potrzeba jego opisania.
Zaskakująco jest dużo odwołań do Boga, poczucie wstydu, grzechu i żalu. Słowo „przepraszam” i „wybaczcie mi” jest dominujące.
Każdego dnia w Polsce 15 osób odbiera sobie życie, wśród nich jest 12 mężczyzn i 3 kobiety. To bardzo dużo.
Zupełnie inaczej wyglądają statystyki prób samobójczych – skala ich jest bardzo duża i niestety z roku na rok wzrasta.
Tutaj stanowczo większą grupę stanowią dziewczyny, kobiety – to One wołają o pomoc, gdy nie potrafią już same dać sobie rady.
Miejmy świadomość, że wiele samobójstw czy prób samobójczych nie została nigdzie odnotowana, lub celowo przykryta jakąś chorobą.
Dobrze jest wiedzieć jak można pomóc osobom w kryzysie.
Mamy tutaj trzy grupy, czyli osoby mające myśli samobójcze, osoby po próbie samobójczej i osoby w żałobie po stracie kogoś w wyniku samobójstwa.
O tej trzeciej grupie praktycznie się zupełnie nie mówi, a przecież tym osobom jest niezwykle trudno żyć dalej.
Autorka bardzo słusznie zauważyła jak dużą rolę w zapobieganiu samobójstwom mogą odegrać duchowni.
Na wewnętrznej stronie okładki znajdziemy pierwszą pomoc emocjonalną dla osoby w kryzysie samobójczym oraz kontakt dla osób, które znalazły się w kryzysie samobójczym, przeżywają żałobę po stracie bliskiego, który odebrał sobie życie lub po po prostu chcą pomóc.
Serdecznie zachęcam do zapoznania się z kampanią „Życie warte jest rozmowy” oraz odwidzenia strony www.zwjr.pl
Cytaty :
„Pamiętaj – to, że teraz czujesz się bardzo źle, nie oznacza, że ten stan będzie trwał już zawsze. W tej chwili dopadają Cię złe i smutne myśli, One miną. Nie pozwól, aby przejęły nad Tobą kontrolę. To, jak teraz się czujesz, niekoniecznie zależy od Ciebie …”
„Daj szansę życiu, bo może Cię jeszcze pozytywnie zaskoczyć. Zmęczenie kiedyś minie, ból złagodnieje , w Twoim otoczeniu pojawi się radość. Daj sobie szansę! Jesteś wyjątkowa osobą, pamiętaj o tym”.
Tytuł „Życie mimo wszystko”
Autor Halszka Witkowska
Liczba stron 304
Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz