recenzja książki

„SZANIEC” AGNIESZKA JEŻ

Polska powieść z gatunku kryminał, sensacja, thriller.
Zaskoczyła mnie autorka, znam Jej kilka poprzednich książki i tutaj pokazała się z zupełnie innej strony.
Jest to świetny kryminalny debiut literacki.

Ciekawa historia, niebanalny pomysł na fabułę, bardzo realistyczne postacie. Prosty styl i język, który powoduje, że książkę czyta się wręcz błyskawicznie. Jest tutaj klimacik i trochę mroczności. Powieść wciąga i zaskakuje. Bardzo łatwo jest „wskoczyć” do wykreowanego świata i razem z bohaterami widzieć, słyszeć i czuć co się dzieje.

Pewnie większość z nas słyszała o Wilczym Szańcu – to właśnie tutaj podczas Drugiej Wojny Światowej Hitler miał swoją główną kwaterę. Wcześniej mieścił się tutaj Zakład Opiekuńczy, jednak podczas wojny wszyscy jego pacjenci zostali zabici.
Oto w tym dziwnym i strasznym miejscu wiele lat później zostaje otwarty ekskluzywny hotel „Szaniec” nastawiony na survival.
Pobyt tutaj jest bardzo drogi i stać na niego niewielu. To odcięte od codziennego życia i świata miejsce stanowi swego rodzaju izolację.
Zebrało się jednak ośmioro chętnych, którzy szukają ucieczki od codzienności, nudzą się w życiu czy szukają adrenaliny, przygody.
Nikt z nich nie wie czego może się spodziewać. Każdy jednak może może zwolnić, zatrzymać się i przyjrzeć się sobie i swojemu życiu. Taka odskocznia dla bogatych.
Uczestnicy nie wiedzą o sobie nic, znają tylko swoje imiona.
Ku zaskoczeniu wszystkich pewnego dnia w hotelu zostaje znaleziony jeden z uczestników – jest martwy.
Podejrzenie pada na naturalną śmierć, bo przecież jest starszy i pewnie na coś chorować. Jednak z czasem wychodzi na jaw, że było to morderstwo i zaplanowana egzekucja.
Kolejne podejrzenia padają na pozostałych gości hotelowych oraz obsługę.

Kim był zmarły, dlaczego został zamordowany i kto jest zabójcą ?Do akcji wkracza policja. Szybko okazuje się,że prawa nie jest tak oczywista i prosta jak się wydawało na początku. Policyjny duet : sierżant Wiera Jezierska i komisarz Janusz Kosoń będą się starali odkryć prawdę. Cała masa śladów, poszlak które prowadzą nas nie tam gdzie trzeba, zwroty akcji i ten klimacik niepokoju. Gdy na jaw wychodzi jak ważną i szanowaną osoba był denat sprawa zaczyna przybierać innej rangi i innego znaczenia. I jak to w życiu każdy będzie myślał o sobie : Kościół będzie krył swoich,, Komisarz będzie dbał o dobre wyniki. aby odejść w chwale na emeryturę.
Pozostała jedynie Wiera, która jest młoda, ambitna, uparta i za wszelką cenę będzie chciała odkryć prawdę.
Czy jej się to uda ?
Przeczytajcie, a dowiecie się 🙂 Zachęcam, warto 🙂

Autorka poruszyła w powieści bardzo ważny i trudny temat – pedofilia w Kościele i co chyba jeszcze gorsze tuszowanie tego i milczenie, które tym samym daje ciche przyzwolenie.
Nie mieści się w mojej głowie jakim trzeba być popaprańcem, aby skrzywdzić niewinne dzieci. Jak można wmawiać im, że to jest dobre i zakazywać mówić o tym stosując zastraszanie.

Tytuł „Szaniec”
Autor Agnieszka Jeż
Liczba stron 381
Wydawnictwo Burda Książki
http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki/kryminal-sensacja-thriller/szaniec/
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA BURDA KSIĄŻKI

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz