recenzja książki

„FOBIA” SARAH EPSTEIN

„NIE WYBIERAMY TEGO, CZEGO SIĘ BOIMY, TO STRACH WYBIERA NAS”

To debiut literacki autorki, uważam, że udany. Książka z kategorii thriller psychologiczny.Powieść czyta się bardzo szybko – klimat wciąga natychmiast i bardzo chcemy dowiedzieć się co jest prawda a co fikcją.
Ciekawa fabuła, prosty styl i język. Nieoczywiste zakończenie i bardzo wyraźne, realne postacie.Tash to siedemnastolatka, która ma całą masę fobii. W wieku ośmiu lat była świadkiem porwania koleżanki Mallory. Dziewczynka się odnalazła, lecz od tego czasu przestała mówić.Gdy rodzice Mallory po kilku latach postanawiają wrócić do rodzinnego miasta, sprawa zaginięcia dla Tash znów ożywa. Wydawało się jej, że już sobie poradziła z tym tematem i koszmar tamtego lata już ją nie będzie męczył. Spotkania z psychiatrą i prowadzona terapia przyniosły pozytywny skutek.
Jednak ona dobrze wie, kto porwał i mówiła o tym rodzicom oraz policji – niestety nikt jej nie chciał uwierzyć. Potraktowano ją jak kłamczuchę, dziecko, która lubi zmyślać różne niewiarygodne historie.
Wmówiono jej, że to tylko jej wyobraźnia stworzyła wymyśloną postać. Czy faktycznie porywacz „Wróbel” istnieje tylko w głowie Tash? Kim jest PJ i jaki udział w tym wszystkim ma ciotka Tafh?
Dziewczyna znów, po tylu latach zaczyna widzieć w różnych miejscach „Wróbla”. Zdaje sobie sprawę, że tylko niemówiąca przyjaciółka może jej pomóc rozwiązać tę zagadkę z przeszłości. Czy jej się to uda?
Jest tutaj to co bardzo lubię wieloczasowość – cała historia podzielona jest na „Teraz” i „Wtedy” czyli aktualnie i dziewięć lat temu. Z wzajemnie się przeplatających rozdziałów dowiadujemy się co się tak naprawdę stało.
Mamy tu strach, lęk, poczucie zagrożenia i bezradności, walkę z przeszłością ale też rodzącą się pierwszą miłość, przyjaźń.

Dlaczego łatwiej uwierzyć nam w słowa ludzi wokół niż w słowa własnego dziecka?Uważam, że jest to świetna książka dla nastolatków 🙂

Ważny cytat :
„Mnóstwo osób odczuwa lęk w ciasnych pomieszczeniach. W windach, budkach fotograficznych, sklepowych przebieralniach. Labiryntach z żywopłotu zamkniętych zjeżdżalniach wodnych, wąskich klatkach schodowych, garderobach.Rozumiem to, bo sama unikam takich miejsc. Nawet w wannie miotam się jak ryba w sieci. Ale czasem myślę sobie, że miejscem budzącym mój największy lęk jest wnętrze mojej głowy”.

Tytuł „FOBIA”

Autor Sarah Epstein

Tłumaczenie Karolina Post – Paśko

Wydawnictwo Zielona Sowa

Liczba Stron 396

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz