recenzja książki

„PO DRUGIEJ STRONIE” TOM 1 AGNIESZKA JANISZEWSKA

Polska powieść obyczajowa, którą warto przeczytać. Ciekawy pomysł i ciekawie napisane. Klimatycznie, intrygująco i uczuciowo.
Główna bohaterka to Blanca Miller. Poznajemy ją w momencie gdy wraca z dwójką dzieci z Poznania do swego rodzinnego miasta Warszawy. To właśnie tutaj się wychowała i chodziła do szkoły. Dzisiaj jako kobieta i matka, wróciła do tej samej szkoły , lecz jest po drugiej jej stronie. Wtedy była uczennicą liceum, a dziś jest nauczycielem języka polskiego. Ta podróż w czasie o 20 lat jest bardzo intrygująca.
Kobieta rozwiodła się z mężem, który ją zdradzał. Bardzo chcę pozbierać się i zacząć wszystko od nowa. Ma nadzieję, że powrót do rodzinnego miasta jej w tym pomoże.
Niespodziewanie zostaje wychowawczynią drugiej klasy i niespodziewanie uczy się w niej córka jej dawnej przyjaciółki Justyny , która już nie żyje.A była to prawdziwa i burzliwa przyjaźń zakończona tragicznie, bo śmiercią jednej z nich.
W zaistniałej sytuacji spotkanie się z dziadkami dziewczynki  jest nieuniknione. Blanca otrzymuje od dziadka pamiętnik swej córki – dzięki czemu poznajemy świat widziany jej oczami.
Czy faktycznie powrót był dobrym pomysłem ? Czy warto wracać do miejsc z których uciekliśmy?
Czy wydarzenia z przeszłości znów będą miały wpływ na życie Blacki?
Mamy tutaj to co bardzo lubię wieloczasowość , czyli wydarzenia, które dzieją się teraz rok 1996 i wtedy czyli lata siedemdziesiąte.
Te dwa czasy, dwa wątki splatają się i tworzą całość, którą czyta się bardzo szybko. Akcja toczy się spokojnie, niespiesznie.
Dużo tutaj emocji, nostalgii i naturalnych ludzkich zachowań.
Pierwszy tom przeczytała w jeden wieczór, teraz czas na drugi Bardzo jestem ciekawa co dalej 🙂
Tytuł „PO DRUGIEJ STRONIE”
Tom 1
Autor Agnieszka Janiszewska
Wydawnictwo NOVAE RES
Liczba stron 290
Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa NOVAE RES

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz