recenzja książki

„PODRÓŻ DO CARCASSONNE” Tom 1 Agnieszka Janiszewska

Ciekawie opowiadana historia, którą poznajemy jakby dwutorowo dzięki matce i córce.
Wszystko dzieje się w latach 1921 – 1939 w Warszawie i w Krakowie.
Bardzo dokładnie poznajemy mentalność ludzi w tamtych czasach, ich codzienność i obyczaje.
Wciągnęła mnie ta powieść szybciutko i zanim się spostrzegłam już był koniec.

Wielkie uczucie, piękna miłość jednak dla tych dwojga to czysty mezalians. Prośby, groźby. przekupstwo i szantaż.

Ona – Natalia Moore to młoda kobieta z syndromem ponurej prowincji. Wychowywana samotnie przez matkę, nie zna swego ojca.
Matka nie dawała jej oparcia i poczucia bezpieczeństwa. Aktorstwo było marzeniem jej matki, która przeniosła je na córkę. Natalia nie potrafiła przeciwstawić się matce i miała względem niej poczucie winy, bo przecież przez nią nie mogła już występować (ciąża). Pracuje w teatrze i ma talent, który chce rozwijać. Ma pomysły, które chce realizować. Zakochuje się w chłopaku, który nie jest dla niej.
Jej młodzieńcza naiwność musi stawić czoła z rzeczywistością. Niespodziewana ciążą zmienia wszystko. Niespodziewany gość składa jej propozycję wyjazdu jak najdalej w zamian za dużą kwotę pieniędzy.
Czy musi popełniać grzechy matki? Czy z góry skazana jest na taki sam los?
Wraca z Warszawy do Krakowa gdzie się urodziła i wychowała. Właśnie tutaj zaczyna swoje życie na nowo samotnie wychowując córkę Iwonkę. Pracuje w sklepie z biżuterią i wydawać by się mogło, że już wszystko się naturalnie poukłada jednak niespodziewane spotkanie z 50- letnim mężczyzną zmienia jej życie nieodwracalnie.

On – hrabia Ksawery Leszczyński to młody, przystojny i wykształcony mężczyzna. Jest oczkiem w głowie swojej matki hrabiny Stefani Leszczyńskiej, która właściwie kieruje jego życiem,
Zakochany lecz zupełnie beztroski mężczyzna, który żeni się z inna , bo takie są uwarunkowania sfery, do której należy. Tak zdecydowali jego rodzice a właściwie jego matka.
Dzięki temu będzie miał to co pragnie czyli karierę, majątek i całkowitą zgodę rodziny. Natalia może być jego tajną kochanką, z którą chętnie chce się spotykać i utrzymywać dziecko.

Tak naprawdę to opowieść o szukaniu miłości, akceptacji, zrozumienia. Potrzebie bliskości drugiej osoby. Młodej naiwności i wiary, że wszystko może się udać pomimo różnicy klas społecznych..
To również historia bogatego, dobrze wykształconego i mądrego człowieka, który pozwala aby jego życiem kierował ktoś inny. Dlaczego ? Może tak po prostu jest wygodniej bo przecież, gdy nie podejmujemy żadnych decyzji to i ciężko mieć później do nas pretensje o cokolwiek. Tylko czy faktycznie jest mu tak dobrze i czy jest szczęśliwy?
Dopiero gdy jest się już starym można zauważyć z perspektywy czasu i wydarzeń to co tak naprawdę jest najważniejsze w życiu. Czy trzeba się kierować tylko i wyłącznie dobrem innych, zadowalaniem ich i zachowaniem panujących zasad. Czy jednak warto wybrać swoją drogą, chociaż trudniejszą ale zgodną z naszym sercem.
Która drogę wybiorą naci bohaterowie i co się im przytrafi dowiecie się czytając.

Bardzo jestem ciekawa Tomu 2.

Ważny cytat :
„Nic nie dzieje się przez przypadek. Wszystko, co nas spotyka, ma jakiś sens, nawet jeśli go początkowo nie dostrzegamy. Naszym życiem kieruje przeznaczenie” – w stu procentach się z tym zgadzam 🙂

Tytuł „PODRÓŻ DO CARCASSONNE” Tom 1
Autor Agnieszka Janiszewska
Wydawnictwo Novae Res
Liczba stron 230
https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=podroz_do_carcassonne_tom_i,druk
Egzemplarz od wydawnictwa NOWAE RES https://novaeres.pl/

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz