recenzja książki

„PRZECZUCIE” MICHAEL LEWIS

Opowieść o czasach pandemi.
Zależało mi przeczytać tę książkę ponieważ zaciekawił mnie temat.
Informacja, iż naukowcy wiedzieli, jak zachowa się wirus, lecz nie wiedzieli jak zachowają się ludzie była dla mnie wstrząsająca.
Gdy z Chin dotarły wiadomości o nowym wirusie naukowcy i lekarze chcieli działać i to natychmiast. Jednak władze Ameryki twierdziły, że nie ma powodu do paniki.
Na kilka lat przed pandemią i wirusem Covid 19 ostrzegali przed skutkami wirusa i epidemii, która może wybuchnąć. Proponowali odpowiednie działania, przemyślane i zaplanowane projekty mające na celu pokazać jak szybko reagować na to, co może się zdarzyć.
Czym zajmowała się grupa o nazwie Wolverines, w której skład wchodzili niezależnych specjalistów różnych dziedzin nauki dowiecie się czytając.
Lektura ta pokazuje jak bardzo działania ludzi nauki i techniki były hamowane na wszystkich szczeblach.
Łatwo powiedzieć, że zawiodła administracja, lecz przecież zawiedli ludzie.
Wirus dotknął każdego z nas, mnie również. Strach i poczucie bezsilności było dominujące.
To co zaobserwowałam przeraziło mnie. Z ludzi wyszło wszystko to co najgorsze. Łącznie z tym, że osoby, które nie chciały się zaszczepić nie wierząc w to całe szaleństwo pandemiczne pomału stawali się wykluczeni. Nawet w rodzinach nastąpiły podziały i nienawiść jednych do drugich.
Szydzono z niezaszczepionych i oczekiwano, że bezwarunkowo podporządkują się nakazom, zakazom i oczekiwaniom społeczeństwa. Wywierano ogromną presję i straszono skutkami braku posłuszeństwa. Ograniczano i zabierano wolność wyboru i nie szanowano ich decyzji.
Gdy, w grę wchodzi utrata własnego życia, ludzie nie przebierają w środkach.
Internet, media społecznościowe stały się źródłem informacji i środkiem szerzenia paniki.
Tytuł „Przeczucie”
Autor Michael Lewis
Tłumaczenie Maria Jaszczurowska
Liczba stron 392
Wydawnictwo Marginesy

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz