recenzja książki

„RANA” WOJCIECH CHMIELARZ

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliżniają.

To piękna, mroczna i bolesna powieść.
Bardzo emocjonalna i niezwykle realistyczna rzeczywistość. Niesamowicie wciągający klimat, który nie pozwala odłożyć książki, aż nie doczytamy do końca. Ciekawy język i styl.
Dałam się wciągnąć w ten mrok ludzkiej duszy i złych czynów.

Akcja toczy się dwutorowo – kiedyś gdy nasza główna bohaterka miała sześć lat i teraz. Czasy obecne i prywatna szkoła na warszawskim Mokotowie – tutaj uczy się elita. Sami najlepsi z najlepszych. Dzieci bogatych rodziców, którzy nie mają czasu dla swoich dzieci. Maja jednak to co tutaj jest najcenniejsze, a mianowicie pieniądze.

W szkole pojawia się nowa nauczycielka matematyki – Klementyna. Jest to samotna i nieszczęśliwa kobieta. Ma swoją przeszłość, która ciągle o sobie przypomina pomimo tego, że kobieta próbuje o niej zapomnieć. Niestety w snach cały ten mrok ją dogania i rani do bólu.

Pod kołami pociągu ginie uczennica elitarnej szkoły, znika też nauczycielka, która próbuje rozwiązać zagadkę dlaczego dziewczyna popełniła samobójstwo. A może ktoś jej pomógł ?
Kolejny trup kieruje nas w zupełnie inną stronę i nic nie jest już tak oczywiste jak się nam wydawało.
Nieprzystosowany chłopiec i jego toksyczny DOM – matka, ojciec i brat. Alkohol, zdrada, zazdrość. Korupcja i tajemnicze układy.
Mamy tutaj pokazane trudne relacje międzyludzkie, niezrozumienie, brak akceptacji i miłości. Kłótnie , rozwody dorosłych i cierpiące w tym wszystkim dzieci, które czują się zagubione, niekochane i po prosty się boją. Przemoc psychiczna i fizyczna. Jak bardzo ma na nas wpływ nasze dzieciństwo i to jak nas traktowano gdy byliśmy mali. Czy nas chwalono czy poniżano, przytulano czy odpychano, mówiono,że nas kochają czy mówiono,że jesteśmy nic nie warci. Czy musieliśmy i musimy spełniać oczekiwania innych czy mamy wolny wybór i żyjemy po swojemu.

Tytułowa RANA to wszystko to co pozostaje w naszych bohaterach na zawsze – to nie tylko czyny ale i słowa, które ranią najbardziej ,pozostają w sercu i rzutują na całe dalsze życie.

Przyznam, że powieść ta wbiła mnie w ziemię i ciężko mi było się po niej podnieść.

POLECAM ją przeczytać – jest niesamowita po prostu.

Ważne cytaty:

„Ten wielki przerażający potwór jest całym twoim światem i zrobisz wszystko, żeby tylko go zadowolić. Będziesz ładną, grzeczną dziewczynką. Nauczysz się każdego wierszyka. Będziesz siedzieć cichutko na ławce w parku, żeby tylko nie pobrudzić grubych rajstop i brzydkiej sukienki, samotna i opuszczona, kiedy inne dzieci będą biegały radosne po placu zabaw. Będziesz blada i smutna i nieszczęśliwa. Byle zasłużyć na jedną pochwałę. Na jedno zwyczajne spojrzenie. Bo kiedy masz sześć lat , matka jest wszystkim, a poza nią nie ma niczego”.
„Naga i brzydka. Niegrzeczna i niewdzięczna. Zła i złośliwa. Oto ona”.

Tytuł „RANA”
Autor Wojciech Chmielarz
Wydawnictwo Marginesy
Liczba stron 413
https://marginesy.com.pl/sklep/produkt/133233/rana

Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA MARGINESY

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz