Cytaty z książek,  recenzja książki

„SIĘGAJ JAK NAJDALEJ” DAVID EPSTEIN

Książka ma forma poradnika i jest literaturą zakwalifikowaną jako nauki społeczne. Sporo tutaj psychologii i socjologii. Napisana językiem prostym i czytelnym.
Autor stara się przekonać nas, że ludzie o szerokich zainteresowaniach i umiejętnościach mają największe szanse na odniesienie sukces.
Skupił się na badaniu jak ująć i udoskonalić siłę rozległych umiejętności, zróżnicowanego doświadczenia i interdyscyplinarnej eksploracji w granicach systemów, które coraz częściej chcą abyśmy zdecydowali kim chcemy być, zanim przekonamy się kim jesteśmy.

Poznamy przykłady sportowców, naukowców, artystów i dowiemy się jak to wyglądało w ich przypadkach.
Całość składa się ze wstępu, dwunastu rozdziałów, Podsumowania, Podziękowania i Przypisów końcowych.

Jest to książka o biznesie, ale nie tylko dla osób prowadzących swoje firmy. Wielu osób znajdzie tutaj wskazówki i podpowiedzi na istotne pytania.
Najważniejsze co wynika z tej lektury to to, abyśmy nie dali sobie wmówić, że jesteśmy gorsi. Nie porównujmy się z innymi. Ważne jest to jacy byliśmy wczoraj i dziś, Nie wiedząc kim jesteśmy ciężko wiedzieć dokąd zmierzamy.
Czasem trzeba porzucić obrane cele i ułożyć sobie nowe, zupełnie zmienić kierunek. Dopasowywać się, zmieniać, być otwartym i kreatywnym. Eksperymentujmy, próbujmy, sprawdzajmy, tylko tak poznamy odpowiedź- poznamy siebie.

Specjalizacja sama w sobie nie jest zła, każdy z nas w czymś się czuje lepiej a w czymś gorzej. Jednak zawsze warto poszerzać swój zasięg. Daje to więcej możliwości.

Generaliści, czyli osoby uzdolnione w wielu dziedzinach mają po prostu łatwiej.
Szerokie horyzonty dają możliwość spojrzenia na dany temat z wielu perspektyw.
Osoby zajmujące się kreatywnością przekonują, że im więcej tworzymy, tym więcej jest niewypałów, ale też jest stanowcza większa szansa na sukces. Ciężko się z tym nie zgodzić. Im więcej wykonamy prób, tym większa szansa, że coś się uda.

Cytaty:
” W ogóle nie zajmował się ani jednym działem gospodarstwa. Miał na uwadze zawsze tylko całość majątku, nie jakąś tam specjalną jego część…i gospodarowanie Mikołaja przynosiło najświetniejsze rezultaty” – Lew Tołstoj „Wojna i pokój”.

„Żadne narzędzie nie jest uniwersalne. Nie ma klucza, który otworzy wszystkie drzwi”.

„Całe życie jest eksperymentem”.

 

Tytuł „Sięgaj jak najdalej”

Autor David Epstein

Tłumaczenie Robert Filipowski

Liczba stron 412

Wydawnictwo Zysk i S-ka
https://sklep.zysk.com.pl/siegaj-jak-najdalej-dlaczego-ludzie-o-szerokich-zainteresowaniach-wygrywaja-w-wyspecjalizowanym-swiecie.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz