recenzja książki

„KOŚCI PROROKA” Ałbena GRABOWSKA

Fantastyczna i mądra powieść psychologiczno – filozoficzna z wątkiem kryminalnym. Oj tak, naprawdę niezły miks, wart przeczytania.
Czyta się ją powoli, niespiesznie, w skupieniu i zamyśleniu. Świetna odskocznia od rzeczywistości. Historia i współczesność zadziwiająco połączona.
To moje kolejne spotkanie z powieścią autorstwa Pani Ałbeny i jestem bardzo miło zaskoczona. Niesamowite, że jedna osoba potrafi pisać w tak różnych stylach i kategoriach literackich. Wielki pokłon dla pisarki 🙂

Klimat, który wciąga od początku i nie pozwala przestać czytać, póki nie poznamy zakończenia. Niebanalny i oryginalny  pomysł, ciekawy styl i język. Mamy to co bardzo lubię wielowątkowość i akcję, która się dzieje w różnych czasach. Dokładnie to, mamy trzy bardzo ciekawe wątki, które przeplataj się wzajemnie w poszczególnych rozdziałach.Łatwo jest śledzić losy naszych bohaterów oraz wydarzenia  ponieważ bohaterowie są przedstawieni bardzo wyraźnie.

Mamy tutaj I wiek i Ziemię Świętą, XII wiek i Cesarstwo Bizantyjskie oraz XXI wiek i aktualną Bułgarię.

Pierwszy watek to Jan Chrzciciel i uczniowie, którzy za nim podążają, aby spotkać się z Mesjaszem w Jerozolimie.
Drugi watek to historia zakonu bogumiłów, którzy niosą Świętą Księgę do Konstantynopola, Nie boja się śmierci, ponieważ ona nie ma dla nich znaczenia, są oddani swej wierze i będą jej bronić nawet za cenę swego życia. To bardzo religijni i oddani mnisi. Sądzą, że szatan będzie próbował im przeszkodzić w ich misji, lecz pokonają go, ponieważ wiara zwycięża wszystko.Akcja trzeciej historii rozgrywa się w miejscowości Płowidiw w Bułgarii, gdzie zamordowano polskiego posła i radnego. Jego nagie ciało naznaczone dziwnymi znakami rozpięto na krzyżu w teatrze i odcięto głowę, pozostawiając ją na tacy. Kto tego dokonał i dlaczego? Bułgarska policja stara się rozwiązań zagadkę. Mamy różne tropy, które kierują nas na mylny tok myślenia. Jak bardzo niebezpieczne stanie się rozwiązanie tej zagadki przekona się para policjantów Margarita Nowak i Dimityr Paunow. Ona jest młodą panią psycholog, która studiowała również archeologię, do tego jest Polką o bułgarskich korzeniach i zna oba języki. Dimityr jest jej przyjacielem z dzieciństwa. Czy los pomorze im rozwiązać tę bardzo skomplikowaną zagadkę? Czy wspólna praca wpłynie na tych dwoje?
Te trzy watki łączą się i są niesamowitą podróżą po tak dalekich nam miejscach świata, w tak bardzo odległych czasach.
Historia chrześcijaństwa, Wyspa Świętego Jana, tajemnicza księga. Dużo tajemnic i skrywanych niewygodnych faktów. Trochę teologii podanej w bardzo przystępny i ciekawy sposób.

Spodziewałam się innego zakończenia, więc to przedstawione zaskoczyło mnie.

Ta książka mnie oczarowała, wprowadziła w zachwyt i zaskoczyła.

POLECAM BARDZO 🙂

Tytuł „KOŚCI PROROKA”
Autor Ałbena Grabowska
Wydawnictwo Marginesy
Liczba stron 559
Egzemplarz recenzencki od Wydawnictwo Marginesy

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz