recenzja książki

„SPLĄTANE DRZEWO ŻYCIA” DAVID QUAMMEN

Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji.

Historia życia naszej planety w świetle najnowszych odkryć.

Świetny i bardzo wnikliwy poradnik z zakresu biologii molekularnej i nie tylko.

To swoiste dzieło wśród literatury popularno-naukowej. Należy przyznać, że jest to niesamowita lektura, napisana językiem prostym i zwięzłym. Pomimo, ze porusza mało znane terminy czy pojęcia, wszystko jest wyjaśnione i czytelne.
Wiele rzeczy mnie zaskoczyło i wprowadziło w zdumienie.
Poznamy całą masę bardzo ciekawych badań naukowych, ich założenia i wyniki. Będzie o bakteriach, DNA i RNA.

Nic tutaj nie nudzi, wręcz przeciwnie zaskakuje i zadziwia. Książka liczy sobie prawie sześćset trzydzieści stron. Jest lektura na dłużej, absolutnie nie na raz.

Ciekawymi elementami zawartymi w lekturze są życiorysy naukowców, którzy zajęli się tematem odkrywania nowej historii ewolucji. Fox, Woese, Kandler,Wheelis, Wolf, Bonen, Mgrum, Wallin, Margulis, Griffith, Avery Lederberg, Zinder, Sonea, Panisset, Doolittle, Brown Gogarten i inni. Poznamy ich nie tylko od strony zawodowej, ale i z życia prywatnego. Oczywiście nie może zabraknąć teorii Darwina.

Autor przy pomocy filogenetyki molekularnej opowiada nam niesamowitą historię życia na Ziemi. Jest to możliwe dzięki odkrywaniu różnic w cząstkowych istniejących do dziś w żywych organizmach.

Nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo skomplikowanym procesem jest ewolucja. Odkrycia, które są obecnie dokonywane w dziedzinie biologii molekularnej mogą w bardzo istotny sposób wpłynąć na nasze rozumienie teorii ewolucji, oraz to co jest równie wagą wpłynąć na nasze życie. Jasno widać jak zdobywanie wiedzy i zgłębianie tajemnic wpłynęło na klasyfikację wszystkich organizmów żywych. Dowiemy się też jakie są zależności między różnymi gatunkami oraz ich pochodzenie.

Drzewo życia zmieniło swoją strukturę i kształt.

To radykalne spojrzenie zmienia tak wiele.

To ambitna lektura, nie dla każdego.

Jednak dla tych, którzy lubią dowiedzieć się czegoś więcej o ewolucji jest to idealna lektura.

 

Genialna, minimalistyczna okładka książki – nie mogłam o tym nie napisać 🙂

Tytuł „Splątane drzewo życia”

Autor David Quammen

Tłumaczenie Aleksander Wojciechowski

Liczba stron 628

Wydawnictwo Zysk i S-ka

https://sklep.zysk.com.pl/splatane-drzewo-zycia-nowe-radykalne-spojrzenie-na-teorie-ewolucji.html
Egzemplarz recenzencki od WYDAWNICTWA ZYSK I S-KA

Kocham książki i czytam je od kiedy pamiętam. Uwielbiam ich zapach, szelest papieru i to co w nich – niesamowite historie, wciągające klimaty i zaskakujące zakończenia. Rocznie czytam około 250 książek. Zapraszam na mój profil na Instagramie - są tam nie tylko zapowiedzi i recenzje, ale częste konkursy z książkami do wygrania: instagram.com/mad.skalska/ Zawodowo jestem mgr. ekonomii, po ponad 20 latach pracy w korporacji zupełnie się przekwalifikował. Prowadzę Agencję Reklamową DMUCHAWCE.

Zostaw komentarz